ZA MLÁĎATY DO ZOO
V posledních prázdninových dnech se v zoo narodilo (či vyklubalo :-) několik mláďat, která udělala radost chovatelům. Z těch, která nejsou v zázemí, se mohou těšit i návštěvníci.
První skutečně „ústecké“ mládě morčat uruguayských se narodilo ve společné expozici těchto jihoamerických hlodavců a drápkatých opiček tamarínů pinčích. Na začátku června jsme k našim třem samcům přivezli ze Zoo Karlsruhe tři samice, přičemž jedna z nich sice po příjezdu porodila, ale až toto mládě je naším odchovem. Dospěláci byli rozděleni do dvou skupin, druhá z nich obývá expozici s lenochody dvouprstými, která se taktéž nachází v pavilonu exotária.
Dalšími mláďaty byla ta „klubací“, tedy ta, která přišla na svět z vajíček. Z plazů se jedná o mládě želvy zubaté a mládě leguánka ostnitého (těch se za celý srpen vylíhlo celkem 14). Z ptáků podruhé zahnízdily majny Rothschildovy ve voliérce u pavilonu opic.
Mláďata kopytníků mohou návštěvníci vidět hned u dvou druhů. Jedním z nich je drobný asijský jelínek muntžak malý ve výběhu ve spodní části zoo. Dospělá zvířata měří na výšku cca 50 cm a váží od 10 do 15 kg, takže mláďata jsou opravdu droboučká. Dalším, o něco větším druhem je také obyvatel Asie, ale tentokrát z čeledi turovití. Stádečko antilop jeleních mohou návštěvníci najít v horní části zoo, kde se ve výběhu nyní probíhá celkem osm jedinců. Posledním je mládě je ze začátku září, je to sameček, který tak rozšířil letošní úspěšné odchovy z jarních měsíců, jednoho samečka a dvě samičky.
Do konečného výčtu zbývá uvést zástupce primátů. Poslední prázdninový den se narodilo mládě guerézy pláštíkové, tedy druhu pocházejícího z Afriky. Desetičlenná skupina se rozrostla o sněhobílé mládě čtrnáctileté samice Šárky a sedmnáctiletého chovného samce Kasala. Mládě dosud neznámého pohlaví si zkušená matka hlídá a drží pevně v náručí, ale bílá hlavička i hřbet jsou hezky vidět, nehledě na to, že s každým týdnem bude mládě odvážnější a samostatnější.