Ústecká knihovna slaví 70 let, jejím maskotem se stala loutka

Akce Severočeské vědecké knihovny, která slaví 70. výročí svého vzniku, bude po celý rok provázet dřevěná loutka knihovníka. Doma bude v dětském oddělení, protože právě malí čtenáři ji podle ředitele Aleše Brožka asi nejvíce ocení. Přítomna bude ale i u setkání severočeských spisovatelů, večeru v knihovně ve stylu 70. let, u cestopisných besed nebo u odpolední, kdy příběhy čtou tátové. Mezi akcemi spojenými s oslavami bude i půjčování knih na koupališti.

Zatímco knihovna, která původně vznikla jako městská, má za sebou 70 let fungování, loutce je sotva měsíc. "Nicméně lipové dřevo, z něhož je vyrobena, má deset a třicet let. Je to takový mladší knihovník," řekl dnes novinářům tvůrce maskota knihovny Miroslav Nebeský.
 
Pětašedesát centimetrů vysoká loutka drží v ruce svícen jako symbol světla, které nese vědění. "Připomíná mi trochu Krameria, který nosil neustále knihy po kapsách. Ten náš je má ukryté v břichu," uvedla Iva Opravilová, která je jednou z 73 žen pracujících v knihovně. "Knihovníků je jen dvacet, ale bývalo to horší," uved ředitel Brožek. Mužů je přitom při práci s těžkými svazky zapotřebí. Pár jich nese i loutka, která má ke čtení přilákat hlavně děti.
 
"Naštěstí malých čtenářů neubývá, bohužel jiné je to s dospělými," posteskl si Brožek. Právě ty chce knihovna k četbě podnítit řadou akcí, mimo jiné i půjčováním knih na koupališti. "Vybereme nejhezčí dívky v plavkách, které budou nabízet návštěvníkům v plavkách knížky pro pobavení, protože léto, slunce, plavání a knížky patří k sobě," uvedl náměstek ředitele Miroslav Bünter. Knihovna prý oželí i to, když některá detektivka neskončí zpět na polici. "Hlavně aby si čtení a s ním spojenou zábavu lidé užili," doplnil Bünter.
 
Vrcholem letošních oslav bude listopadové setkání všech, co mají, měli či budou mít co dočinění se Severočeskou vědeckou knihovnou.
 
zdroj: ČTK